Co to jest tężyczka? Wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

• Artykuł reklamowy •

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest tężyczka oraz co właściwie ją wywołuje. Tężyczka nerwicowa pojawia się w chwili, gdy w organizmie dochodzi do zaburzeń stężenia magnezu lub wapnia. Niestety przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różnorodne, dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego organizmu oraz zachodzących w nim zmian. 

tężyczka

Przyczyny tężyczki są zróżnicowane, a u każdej osoby mogą mieć nieco inny charakter - zmniejszone stężenie wapnia u jednego człowieka może doprowadzić do silnych objawów, podczas gdy u innego nie. W grę wchodzą tu niezwykle liczne zmienne, z których każdy powinien zdawać sobie sprawę. Mowa tu m.in. o ewentualnej nerwicy lękowej czy nawet typie osobowości.

Co to jest tężyczka i co ją wywołuje?

Tężyczka jest chorobą, której cechą charakterystyczną jest wzmożona pobudliwość nerwowo-mięśniowa. Jej utajona wersja często występuje u osób neurotycznych, które mają skłonności do zamartwiania się oraz nadmiernego przeżywania. 

Często przy diagnostyce tężyczki pomocne bywa określenie charakteru pacjenta i jego stanu emocjonalnego. Niejednokrotnie nerwica czy zaburzenia lękowe prowadzić mogą do pojawienia się pierwszych objawów tężyczki nerwicowej. Tężyczka występować może również w połączeniu z innymi schorzeniami. W grę wchodzą tu np. choroby tarczycy, cukrzyca czy astma.

Zmniejszone stężenie wapnia, zaburzenia wchłaniania jelitowego, leki moczopędne i inne

Stany oraz schorzenia prowadzące do niedoboru wapnia, często predysponują do rozwoju tężyczki. Mowa tu np. o niedoborze witaminy D, niewydolności nerek czy zażywaniu leków moczopędnych. 

Tężyczka utajona może zostać wykryta dzięki szeroko zakrojonym badaniom diagnostycznym. Przypadek wystąpienia niedoboru magnezu lub wapnia może być pierwszym sygnałem niepokojącym.

Objawy tężyczki

Osoby zmagające się z tężyczką często skarżą się na zaburzenia koncentracji, skurcze mięśniowe, ogólne osłabienie, problemy ze strony przewodu pokarmowego, odczucia lękowe czy nawet skurcz mięśni krtani. Trudno w przypadku tej choroby wyznaczyć objawy charakterystyczne i typowe, przez co czasem przypominać może depresję czy nerwicę. 

Na czym polega leczenie tężyczki?

Jeśli skurcze mięśni, ogólne osłabienie i złe samopoczucie występują od dawna, zalecane jest skontaktowanie się z lekarzem. Skurcze mięśni krtani mogą być niebezpieczne, w przypadku ich wystąpienia trzeba natychmiast udać się po pomoc lekarską. 

 Specjalista podejrzewający tężyczkę powinien skierować pacjenta na szereg badań, których zwieńczeniem może być tzw. próba tężyczkowa. Po potwierdzeniu choroby, konieczne jest stosowanie się do dalszych zaleceń lekarza, prowadzących do opanowania objawów.