Nerwica lękowa – jak sobie pomóc

Głównym objawem, z którym wiąże się nerwica lękowa jest niczym nieuzasadniony niepokój. Towarzyszy mu napięcie mięśni i ból. Jak sobie z tym poradzić?

Nerwica lękowa wiąże się z bezpodstawnym niepokojem, a także silnym napięciem mięśni i bólem sięgającym różnych części ciała. Ból może atakować głowę, żołądek, klatkę piersiową, czy ściskać gardło. Ciągłe napięcie oraz irracjonalne obawy prowadzą do zaburzeń snu, te zaś pogłębiają nerwicę.

nerwica w pracy

Czym są zaburzenia nerwicowe?

Prawie każdy ma za sobą epizod zaburzeń nerwicowych. Pojawiają się w trudnych sytuacjach życiowych, takich jak wypadek, śmierć kogoś bliskiego, choroba, problemy w pracy, czy kłopoty w szkole lub na studiach.

Zaburzenia nerwicowe mogą być przejściowym schorzeniem, takim które nie wpływa na kształt życia, czyli diametralną zmianę zwyczajów oraz pogorszenie relacji zawodowych, przyjacielskich i rodzinnych.

Jeśli jednak zauważymy u siebie powyższe symptomy, nie należy zwlekać z leczeniem. Lekceważenie nerwicy lękowej zawsze prowadzi do rozwoju tej choroby.

Czym objawia się nerwica lękowa?

Nerwica lękowa to przede wszystkim wszechogarniający i niczym nieuzasadniony lęk. Ten strach towarzyszy osobie cierpiącej na nerwicę w każdej, nawet najbardziej przyjemnej chwili. Poza tym, bez żadnych podstaw może obawiać się dowolnej sytuacji, np. tego, że poważnie zachoruje, że nie poradzi sobie w szkole lub w pracy, że dostanie ataku paniki w taksówce lub w sklepie, a wreszcie, tego, że umrze.

Nerwica lękowa ma mnóstwo twarzy. Jej objawy somatyczne to m.in. napięcie mięśni i związane z tym bóle, trudności z wyciszeniem, odprężeniem i zasypianiem oraz zaburzenia snu. Drugą grupą objawów są takie, które często towarzyszą atakom paniki – nagłe osłabienie, nadpotliwość, przyspieszone bicie serca, suchość w gardle, ścisk żołądka, itp.

Nerwica lękowa – jak sobie z nią poradzić?

Nastawienie na pozytywne myślenie i szczegółowe przyglądanie się własnym przeżyciom oraz emocjom (a w szczególności lękom) może pomóc odzyskać kontrolę i trzeźwość myślenia. Sprawdzoną metodą obserwacji samego siebie jest prowadzenie dziennika. Dobrym pomysłem może być odwiedzenie forów poświęconych tym tematom i wymiana spostrzeżeń z osobami, które również borykają się z nerwicą lękową lub zajmują się jej leczeniem.

Zaburzenia nerwicowe to także kłopoty ze snem, a wraz z nimi gorsza praca mózgu. Zatem należy przywrócić zdrowy sen, bo to od niego zależy m.in. produkcja serotoniny (hormonu szczęścia) oraz ograniczenie wydzielania hormonu stresu – kortyzolu. To on jest też odpowiedzialny za witalność i energię do działania oraz jasność myślenia. Terapeuci często zalecają kołdrę obciążeniową, bliżej opisaną np. na stronie https://senso-rex.com/ . Kołdra głęboko uciska mięśnie, oddziałuje też na stawy i ścięgna, a przez to, jak wskazują liczne badania i obserwacje, przyspiesza proces odprężenia i wyciszenia. Dzięki temu łatwiej zasnąć oraz przespać noc bez zrywania się w samym jej środku. Skuteczność tej kołdry jest tak duża, że z powodzeniem stosowana jest w terapii dzieci i dorosłych z zaburzeniami psychoruchowymi, np. zmagających się z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD, chorobą Alzheimera, chorobą Parkinsona, itp.

Nerwicy nie wolno pozostawiać samej sobie – sama nigdy nie ustąpi. Warto odwiedzić psychoterapeutę, a jeśli to konieczne trzeba wesprzeć się środkami farmakologicznymi. Pamiętajmy jednak, że farmaceutyki leczą objawy, nie zapobiegają zaś ich powstawaniu. Dlatego najistotniejsza jest utrzymanie higieny psychicznej na co dzień, unikanie stresujących sytuacji, upraszczanie, a nie komplikowanie, otaczanie się pozytywnymi osobami.