Nieleczona bezsenność - konsekwencje

Przejściowych zaburzeń snu doświadcza prawie każdy z nas. Stres, choroba somatyczna, ciężki dzień, ogromne zmęczenie fizyczne – takie doświadczenia mogą wywołać trudności z zasypianiem, częste wybudzanie lub krótki sen, po którym nie czujemy się wypoczęci. Jeśli jednak zaburzenia snu utrzymują się i w efekcie spada nasza jakość życia, dochodzi do pojawienia się tzw. bezsenności przewlekłej, która nie leczona, ma ogromne konsekwencje dla stanu naszego zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Bezsenność w aspekcie fizycznym wpływa na pogorszenie się zdrowia chorego na wiele sposobów:

  • osłabia układ odpornościowy (co wynika z przemęczenia organizmu) w wyniku czego organizm jest bardziej podatny na zakażenia i choroby
  • przyspiesza metabolizm (w obszarze zwiększonego zużycia tlenu)
  • zwiększa ryzyko pojawienia się cukrzycy typu 2
  • wywołuje zaburzenia funkcji neuropoznawczych
  • wpływa na podwyższenie ryzyka pojawienia się chorób serca (z reguły poprzez zwiększenie codziennego stresu osoby chorej)
  • u mężczyzna starszych zauważa się 4 krotnie częstsze występowanie chorób serca i w efekcie przedwczesnej śmierci niż w grupie nie cierpiącej na bezsenność.

Psychicznie, bezsenność również mocno determinuje życie chorego:

  • wywołuje spadek aktywności w ciągu dnia
  • zwiększa poziom stresu związany z procesem zasypiania i tematyką snu, przez co uwalnia się do krwi większa dawka kortyzolu
  • zmęczenie w trakcie dnia owocuje rozdrażnieniem, zniechęceniem, marudnością
  • zmniejsza wydajność w pracy, co niekiedy może doprowadzać do przykrych następstw w postaci jej utraty
  • w dalszej perspektywie, spadek jakości życia jest tak duży, że u chorych na bezsenność często pojawia się depresja.

Bezsenność ma także dalej idące, społeczne skutki, w wyniku bowiem zaburzeń snu i zwiększonej senności w ciągu dnia, spada nie tylko wydajność pracy pracowników cierpiących na zaburzenia snu, ale również zwiększa się wypadkowość – zarówno przy pracy jak ina drogach. Szacuje się, że prawie połowa wypadków przy pracy to efekt bezsenności!

Leczenie bezsenności nie jest łatwe – każdy przypadek, jego przyczyny, przebieg, reakcja chorego na chorobę – jest inny. Niemniej jednak są obecnie dostępne metody terapeutyczne, które pozwalają z dużą skutecznością wyleczyć bezsenność lub też wpłynąć na poprawę jakości snu i stanu pacjenta. Poza leczeniem farmakologicznym (które prowadzi się pod opieką lekarza – samodzielnie można sobie bowiem wyrządzić jeszcze większą krzywdę pogłębiając bezsenność), dobre wyniki daje terapia bezsenności metodą poznawczo behawioralną. Jak twierdzą eksperci z Centrum-Ja – ośrodka psychologicznego, który leczenie bezsenności prowadzi od lat, skuteczność terapii behawioralno – poznawczej w leczeniu bezsenności jest na poziomie 70-80%. Terapia poznawczo – behawioralna, która skupia się na poprawie higieny snu pacjenta oraz redukcji psychologicznych trudności mających wpływ na zaburzenia snu, jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób chorych na bezsenność przewlekłą. Terapię tą, może stosować każdy – bez względu na wiek i przyczyny bezsenności.